O zvonu
Zvon #9801 bude stát na venkovní konstrukci v parku na Rohanském ostrově, v místech, kde byl za války „hřbitov zvonů“, kde byly zvony nakládány na lodě a opouštěly naši půdu. Na podobu parku nyní probíhá architektonicko-krajinářská soutěž, v rámci které by mělo být stanoveno i přesné umístění zvonu v rámci koncepce parku. Na vlastní konstrukci pro zavěšení zvonu bude vypsána architektonická soutěž.
Výzdoba zvonu
Čelní stranu zvonu tvoří 23 symbolických střepů, které odkazují na konkrétní rekvírované zvony z Manin.
Nápisy a reliéfy na sebe nenavazují záměrně, tvar a různost střepů to nedovoluje. Přesto celek tvoří tradiční rozložení výzdoby zvonu – v horní části zdobný reliéfní pás, uprostřed postavy světců či osobností a při dolním okraji pás linek.
Střepy reprezentují různá města, obce a také různé zvonaře, jejichž mnohaletá práce byla nenávratně zničena.
Mezi nejvýznamnější patřila zvonařství Herold, Manoušek, Perner, Buřil & Riss, Winter, Diepold, Hiller, Staffelmayr, Bellmann, Weber, Pistorius, Straub a další. Výzdoba zvonu je zpracována podle návrhu K. Čižinského a J. Kamínka.
Zadní strana zvonu je v kontrastu s čelní stranou jednoduchá, symbolizující přerod starého v nové.
Uprostřed je nápis: PROMLOUVÁM HLASEM TISÍCŮ ZVONŮ, KTERÉ UMLČELA VÁLKA. Pod ním je v latině citace starobylé antifony: PAX IN CAELO • PAX IN TERRA • PAX IN OMNI POPULO (pokoj na nebi, pokoj na zemi, pokoj všem lidem).
Nápisy jsou ohraničeny shora pásem Libeňského mostu, jako přímého dochovaného svědka událostí roku 1942, a zdola jednoduchou trojlinkou.