Fakta a zajímavosti
Za každý zničený zvon bude vložen jeden kilogram do Zvonu #9801.
váha: 9801 kg
výška: 187 cm
šířka: 258 cm
- 90 %
-
Během druhé světové války v roce 1942 byly nacisty rekvírovány zvony pro potřeby nenasytného německého válečného průmyslu. Z území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava zmizelo přes 90 % všech zvonů především z kostelů, radnic, ale například i z čokoládoven či pivovarů.
- 26. 11. 1941
-
Nařízení, kterým byly rekvizice zahájeny, bylo vydáno 26. 11. 1941 a zvony byly shromážděny a odvezeny v létě následujícího roku.
- 1 562 926 kg
-
Tolik byla celková váha 9801 zvonů odvezených do Hamburku. Každý zvon měl identifikaci ve tvaru P/P #### (Protektorat/Prag, číslo) nebo P/O #### (Protektorat/Ostrau, číslo), pokud pocházel z původně druhé sběrny v Ostravě, která byla rovněž v roce 1942 přesunuta na pražské Maniny.
Výroba zvonu
Postup výroby zvonů je po staletí stejný. Zvony se odlévají ze zvonoviny, specifického druhu bronzu (78 % měď a 22 % cín). Tón či hlas zvonu je dán profilem a sílou stěny, tzv. zvonovým žebrem a také velikostí zvonu (průměrem).
Zvon je odlit do formy, která se vyrábí individuálně pro každý zvon a lze ji použít jen jednou. V případě nezdaru v jakékoli fázi je proto nutné začít zcela od začátku.
Nejprve se vyrobí model zvonu z hlíny a vosku v reálném měřítku a pomocí techniky ztraceného vosku se z něj vytvoří forma.
Ta se zakope do země a nalije se do ní rozžhavená zvonovina, specifický druh bronzu o teplotě cca 1 100 °C. Po vychladnutí se forma vyjme ze země, rozbije se a zvon je na světě.